Orgánové hodiny

23.12.2017

3. - 5. hodina - PLÍCE

Mezi 3-5 hodinou ranní vládnou plíce. Úporné plicní potíže probouzejí v tomto čase obzvláště intenzivním kašlem. V této době se zdají nejvíce sny, ale také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu. Kolem páté hodiny má tělo přirozenou potřebu se probouzet a pomalu vstávat. Plíce dál předávají energii tlustému střevu a tím se uzavírá 24 hodinový koloběh Qi jednotlivými orgány.

5. - 7. hodina - TLUSTÉ STŘEVO

Tato hodina náleží tlustému střevu. Je ideální se v této době probouzet a začít nový den. Pokud se lidé probouzejí v této době obtížně, je to známka nevyrovnanosti těla. Tlusté střevo v této době pracuje na maximum, proto je žádoucí si vypěstovat defekační návyk, právě v této době. Je vhodné se v tomto čase také vyhnout stresu a spěchu.

7. - 9. hodina - ŽALUDEK

V této době se dostává do činnosti žaludek. Doba probouzení odpočinku těla již pominula a my můžeme začít konzumovat jídlo. Proto teplá snídaně ve formě polévky či kaše je naprosto ideální volba pro nastartování těla do nového dne. Začíná se zvyšovat i schopnost soustředění a výkon. Tato ranní hodina má své specifikum a tím je potřeba být v teple, proto není vhodné se sprchovat studenou vodou či konzumovat studené snídaně. Ponížíla by se tím činnost žaludku.

9. - 11. hodina - SLEZINA

V tuto dopolední hodinu transformuje slezina nejjemnější zbytky z potravy, aby je posléze dopravila srdci. Je to nejvhodnější doba pro konzumaci sladkostí bez toho aniž bychom přibírali na váze. Není vhodná v této době konzumace alkoholu ale naopak pokud se dostaví nutkavé chutě na ovoce, tak je ideální čas. Tato dopolední hodina nám zaručuje maximální duševní výkon, zejména kolem jedenácté. Není vhodné mít velký fyzický výkon.

11. - 13. hodina - SRDCE

Duch srdce má dominanci mezi 11-13 hodinou. Pokud se v této době vyskytne nějaký stres, může docházet k poruchám soustředěnosti a k únavě. Někdy se tato únava řeší kávou, což srdci zrovna neprospívá. Není vhodné zatěžovat tělo velkým množstvím jídla. Pro kardiaky je tato doba nejexponovanější a měli by na sebe dávat obzvláště pozor. Nastává mírný útlum, a proto je vhodné jít na lehkou procházku či krátký spánek.

13. - 15. hodina - TENKÉ STŘEVO

V době zjemňuje tenké střevo přijatou potravu a odděluje kalné od čistého. Snižuje se citlivost zubů, proto je-li třeba, je v této době vhodná návštěva stomatologa. Začíná se zvyšovat fyzická aktivita těla a začíná maximální efektivita smyslových orgánů. Je i vyšší naladění na duševní a psychické aktivity.

15. - 17. hodina - MOČOVÝ MĚCHÝŘ

Jelikož tato doba dominuje močovému měchýři, proto je vhodné pít hodně bylinkových čajů. Trávicí systém je schopen přijmout vydatnější jídlo. Kolem 17. hodiny na krátkou dobu stoupá výkonost. Aktivita těla dosahuje druhého vrcholu, takže je vhodné sportovat. V této době je důležité nebýt pod tlakem a mít psychickou pohodu. Aktivita močového měchýře má dobrý vliv na vylučování "kalného" z těla. Organizmus má vyšší schopnost regulace teploty a fyzické námahy, takže pokud je někdo vyznavač saunování, je to vhodná doba.

17. - 19. hodina - LEDVINY

Je vhodné se vyvarovat všeho, co by nám mohlo "šáhnout" na ledviny. Káva, alkohol, chemikálie v jídle, sůl, cukr, stres a prochladnutí, to vše je pro ledviny rizikové. Psychická svěžest je v tuto dobu ještě poměrně zachovalá. Kolem 18. hodiny se snižuje vnímání bolesti, tudíž jsou vhodné masáže bolavých míst.

19. - 21. hodina - OSRDEČNÍK

Osrdečník je obalem srdce, proto se nás budou nejvíce dotýkat věci na duchovní úrovni jako je čtení knihy, čas strávený s rodinou, návštěva divadla či poslech hudby. Jsme přístupní společenské zábavě a také náš milostný život tak nevyčerpává. Tato doba naopak neví vhodná pro řešení emočně laděných problémů. Naše reakce jsou vyvážené a ještě bystré, proto je to doba vhodná pro řízení. V této době nejúčinněji působí léky. Ještě do 21. hodiny je obstojná paměť a tudíž můžeme odvést dobrou duševní práci.

21. - 23. hodina - TROJITÝ ZÁŘIČ

Trojitý zářič je vnímán jako oblast v břiše, je to nehmotný energetický orgán, kde se mimo jiné koncentruje životní energie. V čase trojitého zářiče je vhodné se něčím přikrýt a udržovat si teplo "ming menu" brány života, která se nachází v oblasti mezi ledvinami. Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek, proto bychom neměli podnikat nic k jeho narušení. Četba v posteli nebo meditativní cvičení v teplé, čisté, klidné a vyvětrané místnosti harmonizuje celého člověka. Objevuje se pokles tlaku a teploty. Po 23. hodině už většina lidí spí a spánek se prohlubuje do 1 hodiny.

23.- 1. hodina - ŽLUČNÍK

Mezi 23-1 hodinou vládne tělu žlučník. Pokud má člověk přijmout důležité rozhodnutí, doporučuje se v tomto čase hluboce spát a nechat pracovat žlučník ve svém rozhodování. Lidé, kteří mají problémy se žlučníkem, se budou v této hodině budit, případně mít bolesti. V tuto dobu se dobře zpracovávají tuky a je šance na úbytek váhy. Souběžně v této době vykazuje srdce minimální činnost a je to pro nás signál, že tělo je v útlumu. Pokud snad v tomto čase řídíme či děláme jiné věci vyžadující vyšší soustředění, je to pro tělo velice náročné.

1.- 3. hodina - JÁTRA

Mezi 1 - 3 hodinami přinášejí játra mnoha spáčům neklidný spánek. Je to čas, kdy tělo i mysl potřebují obzvášť naléhavě hluboký spánek k obnově jaterní krve. Je to chvíle největší detoxikace organismu z celého dne. Pro tuto dobu platí, co nejméně zatěžovat játra alkoholem, kávou, či kouřením. Tělo se dostává do největšího klidu a odpočinku z celého dne, přepíná se do útlumového režimu, proto práce v tuto dobu dráhu jater přímo poškozuje. Mohou se též objevovat problémy spojené se žlučníkem.