Novorozenecké koliky

29.03.2021

S příchodem dcerky na svět se vynořily pro mě zcela nové výzvy a tou nejranější byla KOLIKA. Jelikož jsem zjistila, že je to velké téma pro všechny maminky a téměř každý druhý novorozenec se s tím potýká, ale nikde se o tom nic moc nepíše a nebo se to všechno opakuje. My jsme si tím prošly a vím jaké je to peklo. A když vidíte to malinkaté tělíčko propínat se křečí a nevíte, co dělat....ten pocit bezmoci. Děs!

Kolika se může objevit již několik dní po porodu, ale i po několika týdnech. Může trvat několik dnů, ale i několik měsíců. Je to bolestivý stav způsobený plyny, které se nahromadí v těle kojence. Rodiče snadno poznají, že dítě trpí bolestmi v důsledku plynatosti, protože pláče a přitahuje nožičky k bříšku. Miminko chce chovat a vyžaduje, abychom s ním pohybovali. Když se plyny uvolní mimčo se zklidní, nebo přestane úplně plakat. Dítě obvykle začíná plakat v průběhu pozdního odpoledne nebo večer a pokračuje často až do noci. Pláč přichází dost často ve stejnou dobu. 

Je důležité si uvědomit, že dítě pláče z nějakého důvodu. Mě osobně hodně pomohlo vědět, že takhle malinké miminko nemá ještě strategické myšlení, takže řeči typu "nech malou vyplakat" jsou pasé. Problém = pláč. Strategické myšlení je až ve vyšším věku cca 4-5 měsíc a víc.

osteopat