Vliv úpravy potravin na zdraví.

Vaření v páře

Je jedním z nejzdravějších příprav jídla. Jednak zachovává barvu potravin krásně svěží a také proto, že je to nejšetrnější způsob uchování vitamínů a minerálů. Jen je třeba dát si pozor u lidí s vyšší vlhkostí v těle. Pro ty je vhodnější jiná forma, naopak pro vysušené lidi bude tato úprava ideální.

Rychlé opékání/smažení

Je vhodné pro pánve typu wook. Kdy se používá malé množství kvalitního oleje. Je vhodné potraviny opékat na skus, aby si zachovaly svojí čerstvost, včetně vitamínů a minerálů.

Pražení

Je proces zahřívání jídla na pánvi bez použití oleje. Tato technika je zejména vhodná pro vlhkou konstituci člověka.

Vaření

Tato metoda vaření jemně dodává energii yangu do potravin. To je užitečné pro snížení zchlazujícího či osvěžujícího účinku na organizmus. Jednoduchý způsob jak neutralizovat nadměrně yinové potraviny. Je to vhodný způsob úpravy jídla hlavně pro zimomřivé lidi s nedostatkem yangu v těle.

Pečení

Pečení je výborné pro dodávání yangové energie v chladném období, takže zejména zimní měsíce jsou vhodné pro tuto úpravu potravin. Výborné je i u zeleniny nebo u potravin, které vzhledem ke své yinové povaze by byly v zimních měsících dosti zachlazující.

Jednou z forem léčby zachlazeného organizmu může být právě přes pečené potraviny. Například pečená rajčata nebo pečená jablka.

Smažení

Smažení velice silně dodává potravinám yangovou energi. Dobrý kompromis pro smažení je použití pánve wok s malým množstvím oleje. Extrémní teplo na krátkou dobu zajistí vnější křupavou vrstvu potravin, ale nechává je uvnitř šťavnaté a čerstvé. To zajišťuje potravinám silnou yangovou energii na vnější straně, ovšem částečně je vyvážena yinem uvnitř. Smažení by se měli vyhnout lidé s vnitřní horkostí a vlhkem. A není vhodné používání přílišného množství tuků.

Vaření v alkoholu - flambování

Alkohol nejen zvyšuje chuť potravin, ale také je silně ohřívá. Alkohol táhne yang vzhůru, také rozpouští stagnace a podporuje Qi a krevní oběh. Vaření v alkoholu zahřívá střed (žaludek a slezinu) a také trochu horní zářič (srdce a plíce). Vaření s alkoholem zahřívá jídla, zvyšuje jejich energetickou hodnotu a stimuluje krevní oběh.

Uzení

Uzení dodává potravinám yangovou energii, ale méně než grilování. Uzené ryby se doporučují na doplnění ledvin během chladnějších měsíců. Uzené potraviny bychom měly jíst spíše střídmě, zejména ve spojení s přebytkem soli.

Blanšírování

Tento způsob přípravy nemění tolik úroveň energie jídla, ale díky blanšírování se potraviny stávají lépe stravitelné, jelikož si je tělo nemusí zahřívat na teplotu těla a tím nezatěžuje trávení.

Grilování

Grilování vyvíjí silný yangový efekt. Přímý kontakt s tepelným zdrojem dodává extrémní yangovou energii a zejména v kombinaci s grilováním masa. Vzhledem k tomu, že grilování může vyvíjet toxické látky v potravinách, tato metoda by měla být použita pouze vyjímečně.

Tato metoda úpravy jídla není vhodná zejména pro lidi s nadbytkem yangu, horkostí a měla by být vyvážena nějakým ochlazujícím jídlem, jako je např. okurkový salát.