Element dřeva

Představme si mohutný strom, který roste vzhůru a jeho větve, jsou jako ruce k nebi se upínající. Je povahou yangové, teplé. Dřevo má za úkol prostupnost, zodpovídá za to, aby tok Qi - životní energie, byl plynulý. Jeho Qi vniká do jater očima a očima vychází.


Dřevo je rozhodné, může se ohýbat i napřimovat. Je inteligentní, kreativní, plné nápadů a vizí. Esence dřeva je uchována v játrech. Stav jater se odráží na našich nehtech. Ročním obdobím jater je jaro. Na jaře se mohou objevovat různé problémy spojené s játry a se žlučníkem. Jelikož dřevo má za úkol stoupání nahoru do všech směrů, tak často bývají poruchy na dráze jater manifestovány na hlavě (př. migrény, ekzémy, záněty očí, atd.).

Slabý prvek dřeva - vede k oslabenému prvku ohně = bolesti hlavy, závratě, zarudlý obličej, podrážděnost. Silný prvek dřeva - vede k ohni v játrech a tím pádem je extrémně potlačen prvek kovu, což může být příčinou suchého kašle či bolestí na hrudi.

Čang Ťie-Pin, Lej-Ťing Tchu-I Fu, Lei Ťing Fui

"Utajená přítomnost dřeva (v dalších prvcích) je takováto: dřevo se rodí z vody, vyrůstá ze země, bují ohněm a formuje se kovem. Všechna Qi plodící život se transformuje ze dřeva. Když si vezmeme jako příklad život člověka, pak vše, co si člověk obléká a co požívá, pochází ze dřeva, získat dřevo znamená žít, ztratit ho znamená zahynout. Proto mezi pěti prvky ani jeden nemůže neobsahovat dřevo. "

Jaro je roční období, které by se dalo jedním slovem označit jako start. Vyznačuje se ohromnou expanzí. Míza ze stromů se začíná natahovat do větví. Příroda se probouzí ze zimního spánku, začínají poletovat ptáci. Venku je ruch. Stromy nasazují pupeny, tráva se začíná zelenat. Všechno klíčí, raší a pučí.


Dietetika dřeva

K elementu dřeva náleží chuť kyselá, ta nám pomáhá dřevo držet vyživené a pružné. Kyselá chuť svírá, a proto zamezuje tekutinám unikat. Proto je vhodné zejména při sportu konzumovat kyselejší nápoje jako třeba ovocný čaj, šťávy či ovoce, abychom zamezili nadmíře pocení.

Jaro je nejvhodnější roční období pro detoxikaci, proto je vhodné zejména v této době stravu odlehčit, nezatěžovat tělo nadměrnou konzumací masa, mléčných produktů, uzeninami, sýry a tukem. Naopak je vhodné do jídelníčku zařadit více zeleniny, listových salátů, čerstvé bylinky, klíčky, ryby, hrozny, olivy, švestky, hrušky, maliny, jahody, mandarinky, rajčata.
Vhodné obiloviny v tomto období jsou špalda, tvrdá pšenice dochucené bylinkami pažitkou, bazalkou. Vhodné koření je i bobkový list, černý a bílí pepř, kapary, kajenský pepř, koriandr, kopr, česnek, zázvor, majoránka, muškátový oříšek, rozmarýn a máta peprná.