Element kovu

Element kovu představuje pevnost. Jasným příkladem je toho kůže lidského těla, která kovu přináleží. Dává nám formu a tvar. Jasně vymezuje hranice našeho těla s okolím. Je takovým kovovým brněním, proti prvnímu střetu s vnější škodlivinou.  


Je znakem přirozenosti, proto je nám přirozené i dýchání. Plíce, které jsou představiteli elementu kovu, nám zajišťují dýchání a tak jako jediný orgán z celé pětice pentagramu mají kontakt jak s vnějším, tak i s vnitřním světem.

Ročním obdobím elementu kov je podzim, tehdy je nejsilnější element kovu a z orgánů dominují plíce, avšak sucho a větrno, které podzim doprovází, nám mohou plíce poškozovat. Tady se ukazuje, že díky svému kontaktu s vnějším světem, jsou plíce lehce náchylné na všechny vnější škodliviny. Zejména pak jsou poškozovány suchem. Proto hlavně na podzim dochází k vyšší četnosti astmatických projevů, chřipek a kožních výsevů.

Z pohledu čínské medicíny je velice důležité, co dýcháme. Funkcí plic je generovat životadárnou energii z vdechovaného vzduchu. Odpovídají za vdechování čistého a vydechování nečistého. Otvorem plic je nos. "Qi plic prochází nosem, a proto když jsou plíce v harmonii, potom nos dokáže rozeznávat pachy a vůně." [7]

Jak už bylo zmíněno. Podzim je ročním obdobím pro kov. Příroda se v této roční době chystá na zimní spánek. Energie se stahuje do kořenů, dochází ke sklizni, listy žloutnou a opadávají. Celková energie podzimu je pomalejší. Stejně tak by se měl podzim promítnout do našich životů. Energie by neměla být zbytečně plýtvána náročnými fyzickými sporty, měli bychom zklidnit mysl, upravit stravu a připravovat se na zimu.

"Z pohledu pěti prvků kov, vytváří vodu a potlačuje dřevo. Plíce proto přispívají k normálnímu metabolismu vody a regulují fungování ledvin. Jestliže jsou plíce nemocné, ledviny (voda) jsou tím přímo ovlivněny. V Číně se říká, že tlumený gong nezní, což je narážka na fakt, že když je kov napaden vnějšími patogeny, člověk ochraptí." 

"Utajená přítomnost kovu (v dalších prvcích) je takováto: (kov) je produkován z horkých minerálů, rodí se ze země, je promýván v říčním písku a ukrývá se ve vodě. V rostlinách je rtuť, dřevo obsahuje cín a olovo - to je utajená přítomnost ve dřevě, (kov) může spojovat rozptýlené a měkké učinit tvrdým - to jsou jeho přeměny v ohni. Užitečnost kovu je v tom, že je pevný a neničí se ... žádná z věcí stvořených proměnami Qi by nemohla být pevná a tvrdá, kdyby se jí nedostávalo Qi kovu. Proto i kůže nebo skořápka, jež jsou z vnějšku (věcí) a vytvářejí jejich ochranu, získávají pevnost díky tomu, že se jim dostává Qi kovu. Takže mezi pěti prvky a myriádami věcí ani jedna nemůže neobsahovat kov" 

Čang Ťie-Pin, Lej-Ťing Tchu-I Fu, Lei Ťing Fui


kovové koryto jako představitel kovu
kovové koryto jako představitel kovu

Dietetika kovu

Pro kov je přiřazena chuť OSTRÁ, která je rozptylující. Lze toho využít především v chladném období při nachlazení a oslabení Yangu. Vhodné jsou zejména zázvorové čaje, fenykl, rozmarýn či svařená vína. Je nutné si je vychutnat v teple domova, jelikož ostrá chuť rozptyluje a vyvolává pocení a nebylo by vhodné rozptylovat povrch v chladném prostředí, kdy do nás může vniknou vnější patogen, ve formě chladu.

Jelikož plíce nemají rády sucho a podzim se vyznačuje větrným a suchým počasím je zapotřebí plíce zvlhčovat. K tomu nám pomohou potraviny jako neloupaná rýže, hrozny, celer, květák, černá ředkev.